O mně 

Od roku 2011 se věnuji laktačnímu poradenství.

Zuzana Chovancová Holubová

Jsem certifikovanou laktační poradkyní a dulou, členkou Laktační ligy a České asociace dul. Absolvovala jsem kurzy Evy Kiedroňové a získala certifikát jako chůva a vychovatelka pro děti od narození do šesti let. Dlouhodobě se věnuji poradenství při kojení a v rané péči o děti. Zajímám se o rozvoj, výchovu a vzdělávání dětí v souladu s jejich psychomotorickým, citovým a intelektuálním vývojem již od prenatálního období. Jsem zastánkyní kontaktního rodičovství a alternativ z něj vyplývajících. Je mi 33 let a jsem maminkou desetileté dcery.

MŮJ pŘÍBĚH

Narodila jsem se v jednom malém městě na kraji Valašska a pamatuji si, že od prvních dnů, kdy moje maminka otěhotněla a čekala mého mladšího brášku, jsem si i já přála být maminkou. A tohle přání mi vydrželo až do dospělosti. Měla jsem vždy pocit, že všichni moji spolužáci moc dobře vědí, čím chtějí v životě být, jen já mám spoustu nápadů, ale to opravdové, co jsem v sobě vždy cítila, byla láska k dětem a touha stát se prostě... jen mámou.

Moc dlouho to netrvalo a ve svých 23letech jsem otěhotněla a narodila se mi nádherná zdravá holčička. Pamatuji si to jako dnes… ale všechnu tu krásu z jejího zrození tenkrát překryly potoky slz z nepovedeného porodu, který skončil akutním císařským řezem a po němž jsem se dlouhé měsíce vzpamatovávala jak fyzicky, tak i citově a psychicky. 

Nebyla jsem se svojí holčičkou, když poprvé uviděla svět. Neviděla jsem její modrá očička, jak na mě koukají ani necítila její teplé tělíčko na tom svém. Probudila jsem se až o padesát minut později a nebyla schopná se ani pohnout. Hořce jsem litovala prvních promarněných chvil a nedokázala pochopit, proč se tohle stalo právě mě. 

Tenkrát mě nenapadlo nic jiného, než se pokusit jí tyto okamžiky nějak vynahradit. Tolik jsem si přála udělat to nejlepší a být pro ni tou nejlepší mámou, ale můj mozek, jindy tak dobře fungující selhával, a mé mateřské instinkty se smrskly na neutuchající pláč. Vím, že bych si tenkrát sama neporadila a u sestřiček na oddělení jsem nedokázala najít oporu.

Musím ale říct, že jsem měla štěstí a velké. Už v těhotenství jsem kontakovala dulu a porodní asistentku a měla svoji nejlepší kamarádku, zkušenou mámu. Tyto tři ženy mi rozuměly, chápaly moji situaci i mé potřeby a uměly mi poradit i v téhle svízelné situaci. Myslím, že nebýt jich, nikdy bych v sobě nenašla vnitřní sílu a nepodařilo se mi znovu nastartovat svůj mateřský instinkt a bez problémů začít plně kojit. 

Ano, kojila jsem plně od druhého dne po akutním císařském řezu v plné narkóze a pak ještě dlouhých třicet měsíců. Zpětně si uvědomuji jak moc mi kojení pomohlo vybudovat si vztah k dceři, který byl zpočátku zastřen velkou bolestí a nepřijetím sebe samé jakožto mámy, která ani není schopná porodit. Tj. v překladu - není dobrou mámou. Dnes vím, že tak to není. Vztah s dítětem nedělá porod, i když krásný láskyplnný porod jej podpoří a dá vzájemnému vztahu skvělý start. Vztah s dítětem je potřeba budovat a dlouhodobé kojení vytvoří vzájemné citové pouto na celý život.

A tak jsem se stala mámou... A pochopila jsem, že ne každá máma má takové štěstí jako jsem měla já, a že podpora žen v jejich mateřské roli by chtěla posílit ještě minimálně o jednoho člověka - o mně :-). A tak jsem se začala vzdělávat a rozhodla se, že se stanu dulou. Když bylo dceři něco přes rok, začala jsem chodit na kurs duly a souběžně i na kurz chůvy. Tenkrát už jsem měla první “klientky” - kamarádky a kamarádky mých kamarádek. Po nějaké době jsem začala vnímat jako důležité udělat si tříletý sebezkušenostní kurz osobního rozvoje, abych dokázala své klientky podpořit i emočně a psychicky.

V té době už mi bylo jasné, že mě více než doprovázení k porodu láká poradenství v péči o miminka (ostatně pracovala jsem několik let šťastně jako au pair) a podpora kojení, na které jsem čím dál častěji k rodičům docházela.

Zlom přišel v okamžiku, kdy jsem se během jednoho měsíce dozvěděla od tří svých klientek, které jsem doprovodila k porodu, že už nekojí. Hrozně mě to dostalo a chtěla jsem přijít kojení na kloub. 

Uvědomila jsem si, že ač jsem dva a půl roku svou holčičku kojila, o kojení toho zas tolik nevím, protože u mě zafungoval znovuprobuzený instinkt, který mě vedl aniž bych jakoukoli techniku znala, nebo uměla. Tenkrát jsem zjistila, že instinkt lze probudit u každé maminky a miminka, ale musí to být včas. Když se tento čas promešká, je třeba se naučit správnou techniku kojení a přikládání a samotné učení se kojení může být někdy opravdová fuška, u které je třeba mít dostatek informací a velkou trpělivost.

Od té doby uplynulo mnoho času a já pomohla dnes už stovkám maminek k plnému kojení. Postupně jsem si vypracovala svůj vlastní způsob práce na konzultacích a naučila se jednoduše a jasně vysvětlit techniku kojení, zjistit kde je jádro problému a ten během jedné, maximálně dvou osobních konzultací vyřešit. Moje práce je radost, protože pomáhá a dává mi smysl. Přála bych si, aby kojení a první týdny s miminkem byly pro nás ženy radostí a štěstím, které předáme další generaci.

Získejte ebook zdarma

Ebook plný informací, které Vám pomohou plně kojit Vaše miminko od jeho prvních dnů. Dobrý začátek je pro dlouhodobé a bezproblémové kojení často rozhodující. Doporučení v ebooku Vám usnadní počátek kojení a pomůže Vám vyhnout se kojícím mýtům a problémům s kojením, které Vás mohou v prvních dnech kojení i později potkat. Získejte zdarma důležité informace, bez kterých se při kojení neobejdete.

Absolvované vzdělání a semináře

 • 2018 Odborné symposium o spánku miminek: Dětský spánek očima antropologů
 • 2018 Výživa kojenců a malých dětí dle globální strategie WHO
 • 2018 Mezinárodní workshop s Kerstin Uvnas Moberg:
  Oxytocin: Biologický průvodce mateřstvím
 • 2017 Certifikovaná laktační poradkyně
 • 2017 Odborná konference o kojení ke dni předčasně narozených dětí
 • 2017 Kurs pro laktační poradkyně
 • 2015 První pomoc pro miminka a děti do šesti let
 • 2014 Absolventka tříletého cyklu osobního rozvoje u Zdeňky Jordánové
 • 2014 Mezinárodní licence pro vedení skupinového cvičení - Instruktor Body and Mind
 • 2014 ENCA (European Network of Childbirth Organisation):
  Porodnictví napříč evropou - přednáška a diskuse s osobnostmi evropského porodnictví
 • 2013 Význam komunikace v péči o děti raného věku - blok přednášek na 171. Klinicko-psychologickém dnu
 • 2012 Využití cvičení SM systému při cvičení pro těhotné a po porodu - nadstavbový workshop
 • 2012 Kurs cvičení SM systém I. a II.
 • 2012 Certifikovaná dula
 • 2012 Certifikovaná odborná vychovatelka pro děti do 6let
 • 2011 Kurs odborná vychovatelka u Evy Kiedroňové
 • 2011 - 2012 Kurs duly
 • 2011 Certifikovaná odborná chůva pro děti do 3let
 • 2011 Kurs odborná chůva u Evy Kiedroňové